Wyłudzanie haseł za pomocą wiadomości e-mail

UWAGA! W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy próby wyłudzenia haseł do skrzynek pocztowych za pomocą fałszywych wiadomości e-mai, których nadawcą rzekomo jest Centrum Informatyczne PW. Informujemy, że jest to oszustwo i próba podszycia się pod naszą jednostkę. Centrum Informatyzacji nie rozsyła takich wiadomości i nigdy nie prosi o przesłanie hasła do skrzynki pocztowej. Wiadomości te są typowym przykładem phishingu

Phishing / spoofing to określenie prób oszukania użytkownika za pośrednictwem wiadomości e-mail w celu uzyskania danych osobowych lub na przykład hasła do konta.

Nigdy nie należy wysyłać haseł do kont ani szczegółowych danych osobowych w wiadomości e-mail.

W przypadku odebrania niechcianej lub podejrzanej wiadomości zawierającej załącznik nie należy otwierać załącznika. Przed jego otwarciem należy skontaktować się bezpośrednio z nadawcą, aby sprawdzić, czy zawartość wiadomości e-mail jest prawdziwa i co zawiera załącznik.

W przypadku otrzymania wiadomości e-mail, co do której nie ma pewności, czy jest prawdziwa, należy skontaktować się z ServiceDesk w Centrum Informatyzacji PW.