Mistrzyni curlingu z PW - nowy wpis na blogu

Aneta Lipińska w czasie curlingowej rozgrywki

Nasza studentka ma na swoim koncie wiele sukcesów, fot. archiwum Anety Lipińskiej

Aneta Lipińska, studentka Wydziału Zarządzania PW, zdobyła złoty medal mistrzostw Polski mikstów w curlingu. To dla zespołu przepustka do udziału w mistrzostwach świata, które odbędą się w październiku w Kanadzie.

– Najzabawniejszy tekst o curlingu, jaki usłyszałam, to „rzucacie talerzami i zamiatacie” – śmieje się Aneta. – Tłumaczę wtedy, że rzucamy, ale kamieniami i to tak, żeby jak najwięcej z nich umieścić jak najbliżej środka domu, czyli kółek namalowanych na lodzie. Szczotkujemy, żeby kontrolować tor jazdy kamienia: albo go wydłużyć, albo wyprostować, albo odpowiednio „wkręcić”.

Drużynę curlingową tworzą 4 osoby. Mogą to być osoby jednej płci lub miksty (2 kobiety i 2 mężczyzn). Oprócz tego odbywają się też zawody par mieszanych. Często zdarza się tak, że zawodnicy startują w różnych kategoriach.

Aneta zaczęła swoją przygodę z curlingiem, kiedy miała 10 lat. Jej koleżanka z klasy już grała i szukała zawodniczek do swojego zespołu.

Lata treningów zaowocowały sukcesami: medalami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, wygranymi w mistrzostwach Polski, udziałem w mistrzostwach Europy i świata. Najważniejszy cel jest jeszcze poważniejszy – start w igrzyskach olimpijskich.

Na razie jednak naszą studentkę czeka wyprawa na mistrzostwa świata mikstów do Kanady. Wyjazd, ze względów finansowych, stoi jednak pod znakiem zapytania. Dlatego powstała zbiórka internetowa. W ten sposób każdy może pomóc Anecie i jej zespołowi w sportowym rozwoju i promocji polskiego curlingu.

Cały tekst o curlingowej pasji Anety Lipińskiej do przeczytania na blogu Plac Politechniki 1